Ogólnie o herbacie

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów pitych na całym świecie. Herbata powstaje z liści rośliny zwanej Camellia sinensis, co oznacza dosłownie „herbata chińska”. Jest ona bardzo starym napojem, początkowo stosowanym jedynie jako lekarstwo. Uprawę herbaty rozpoczęto w Chinach już ponad dwa tysiące lat przed naszą erą, a około 800 roku naszej ery pojawiła się ona w Japonii, natomiast w Europie w 1610 za sprawą handlarzy z Holandii. Jako napój zaczęto używać herbatę dopiero od XVII wieku w Anglii. W Polsce pojawiła się na początku XVIII wieku.

Plantacja herbaty

Źródło: www.freeimages.com

Herbata jako napój jest znacznie tańsza od równie popularnej kawy, a dodatkowo do zaparzenia takiej samej ilości napoju zużywa się znacznie mniej herbaty niż kawy.

Dawniej krzewy herbaciane otrzymywano z nasion. Obecnie powstają one ze specjalnie do tego przeznaczonych i hodowanych sadzonek. Z krzewów herbaty zbierane są liście, a te suszy się i z nich produkuje napój.

Dziś najwięcej krzewów herbacianych uprawia się w Indiach, a odbywa się to w trzech regionach: na północnym wschodzie (prowincja Asam), u podnóża Himalajów (region Darjeeling), na południowym zachodzie (w Niligiri Hills).

Powiązane wpisy

Tagi

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *