Kilka słów o parzeniu herbaty

Sposób parzenia herbaty to niekiedy cały skomplikowany rytuał decydujący w wielkim stopniu o smaku i aromacie powstałego napoju.

Istnieją kultury, które przypisują temu rytuałowi niezwykłe znaczenie, np. Chiny, czy Japonia. W kulturach tych napój herbaciany kiedyś dostępny był jedynie dla cesarzy, czy wysoko postawionych urzędników państwowych, a traktowany był niemal jak święty.

Zaparzona herbata

Źródło: www.freeimages.com

Sposób parzenia herbaty zależny jest od tego jaki rodzaj herbaty parzymy. Przykładowo najbardziej popularnym sposobem parzenia herbaty zielonej jest tak zwana metoda angielska. Metoda ta polega na tym, że do czajniczka w którym parzymy herbatę wsypujemy tyle łyżeczek herbaty ile filiżanek napoju pragniemy otrzymać. Zalewamy to wszystko gorącą wodą, ale nie wrzątkiem, po czym czekamy 5 minut. Po upływie danego czasu oddzielamy napar od liści i napój jest gotowy do picia.

Jeśli nie nastąpi oddzielenie naparu od liści to napój znacznie zmieni swój smak ( będzie on cierpki przy piciu ). Ma to miejsce w odniesieniu głównie do herbat zielonych, ale nie tylko, bo także w stosunku do wszelkich herbat liściastych.

Powiązane wpisy

Tagi

2 komentarze

  1. Jola

    Dokładnie, to w jaki sposób zaparzymy herbatę przełoży się na smak jaki otrzymamy :). Zazwyczaj piję zieloną, zaparzam ją w odpowiedniej temperaturze i jest idealna:D. Oczywiście ważne jest też aby mieć dobrej jakości herbatę, moim ulubionym sklepem jest bifix.pl

  2. Wandzelek

    Trzeba dodać, że metoda angielska jest najbardziej efektywną metodą parzenia herbata parzona w ten sposób jest zdrowsza.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *